Tworzenie to moja pasja

Tworzenie to moja pasja

piątek, 8 kwietnia 2016

Magiczny świat domków dla lalek.


W Lesznie trwa taka oto wystawa:

 
     W dniach od 23 marca do 22 maja można podziwiać niemal 50 - powstałych na przestrzeni trzech ostatnich stuleci - domków i pokoi, a także kolekcję miniaturowych kompletów mebli i kilkudziesięciu laleczek. Poza domkami na wystawie znajdują się również drobiazgowo wykonane pomieszczenia kuchenne, łazienki, klinika dla zwierząt oraz XIX-wieczna jatka, czyli sklep mięsny, apteka, poczta i salon sukien ślubnych. Są kapliczki, a w nich przedstawiono zaślubiny (z postaciami księdza i pary młodej), czy pogrzeb (z maleńką trumną i opłakującymi zmarłą siostrami zakonnymi). Jest dyliżans, szpital, szkoła, salon fryzjerski, namiot arabski i nie tylko.

     Domki miały przygotowywać dziewczynki do przewidzianych dla nich ról życiowych. Poprzez zabawę miały nabierać przekonania, że bycie żoną, matką, panią domu to coś fajnego. Nawet bycie zakonnicą miało wydawać się im czymś atrakcyjnym stąd zabawki sakralne. 
     Na wystawie można zobaczyć domki z różnych krajów i co za tym idzie narodowe, ludowe, oryginalne stroje, meble. Rzuca się w oczy jak wiele się zmieniło w kwestii ubioru, urządzania wnętrz, spędzania czasu. Widać postęp, udogodnienia jeśli chodzi o prace domowe. Takie domki to skarbnica wiedzy o czasach minionych i niesamowita podróż w czasie, bo są wzorowane na prawdziwych gospodarstwach domowych, czy sklepach.  
Dla nas telewizor, komputer, lodówka, pralka, telefon, wanna/prysznic to wyposażenie każdego domu, ale nasi pra pra przodkowie nie mieli ich, bo jeszcze nie znali takich rzeczy. Można zobaczyć, pokazać dzieciom i porównać  jak wyglądały sprzęty gospodarstwa domowego w porównaniu z dzisiejszymi.
     Domki robią wrażenie! A dzięki dbałości o drobiazgi widać w nich życie (resztki jedzenia, naczynia moczące się w zlewie, lalka w kąpieli, matka bawiąca się z dzieckiem, podróżniczka z mapą, pisarz na łóżku, pani z pieskiem, itp.). 
      Aż chce się stworzyć własny taki domek. Urządzić go od A do Z.  

     1 czerwca, w WARSZAWIE, zostanie otwarte jedyne w Polsce Muzeum Domków dla Lalek.

5 komentarzy:

  1. Piękny domek. Gdybym była małą dziewczynką na pewno bym taki właśnie chciała!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakie cudne, ciekawe czy współczesne dzieci potrafią się takim domkami bawić dłużej niż 5 minut. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. O rajciuuu jak ja uwielbiam takie małe miniaturowe maleństwa!!! Podziwiam takie rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń

Wielkie dzięki za odwiedziny i komentarze! Pozdrawiam Ania (AnGer)! Miłego dnia!