Tworzenie to moja pasja

Tworzenie to moja pasja

środa, 13 stycznia 2016

Notesiki.

     Któregoś dnia kupiłam 3 różnej wielkości notesiki samoprzylepne, te takie żółte karteczki do przyklejania. Powstały 3 notesiki (2 prostokątne i 1 kwadratowy):


Najmniejszy:
50 x 75 mmTrochę większy:
75 x 75 mm


 Muszę opalić końcówki. 

I trzeci, największy:
75 x 125 mm


W tym ostatnim mam zamiar wkleić kalendarzyk.
Wszystkie miesiące razem, ale nie posiadam takiego.

A tak przy okazji trochę ciekawostek o tych żółtych, samoprzylepnych karteczkach o  Post - it. 
Z produktu, który nie kleił, powstał produkt niezastąpiony i znany w każdym biurze na świecie.
Tajemnicą i kluczem do sukcesu karteczek  jest klej, który powstał przez przypadek, w rezultacie pomyłki w badaniach laboratoryjnych Spencera Silvera, naukowca 3M. Jego zadaniem było opracowanie super mocnego kleju do łączenia metali. To co otrzymał było klejem, ale o niezwykle słabej sile wiązania. Klej ten wykorzystał Arthur Fry, w wolnych chwilach chórzysta w kościele, który każdej niedzieli walczył w wypadającymi kawałkami papieru, którymi zaznaczał wersy pieśni. Posmarował kawałki klejem Silvera i tak powstały prowizoryczne, aczkolwiek wygodne, samoprzylepne zakładki do książek.
"Początkowo entuzjazm dla kawałka papieru z klejem pod spodem nie był przytłaczający" wspomina Fry. Zdecydowano się na przeprowadzenie badań rynkowych, kładąc nacisk na rozprowadzenie ogromnej liczby próbek. Testy prowadzono w kilku Stanach USA, a wyniki były zaskakująco wysokie - prawie zawsze współczynnik klientów zdecydowanych na ponowny zakup wynosił 90%. 

Od samego początku, karteczki Post - it były produkowane w sposób pro - ekologiczny i sprzedawane z 
wielkim sukcesem. 

Karteczki Post - it w Japonii i Chinach to małe, wąskie paseczki, a nie poziome kartki (dla łatwiejszego korzystania ze względu na pionowy układ pisma w tych krajach).

Artystka Melynda Schwier - Gierard podnosi karteczki Post - it do rangi sztuki. Składając je na 30 różnych sposobów i wykorzystując w tym celu aż 60 000 karteczek, tworzy posiadające wyjątkową fakturę artystyczne panele na ścianę.

Podczas przeprowadzonej w grudniu 2000 roku internetowej aukcji na cele dobroczynne, karteczka Post - it została sprzedana za cenę 925$. Przedstawia ona rysunek wykonany weglem drzewnym i pastelami przez artystę R. B. Kitaja, co zostało odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa jako najcenniejsza karteczka Post - it.

Sprzedawanych jest ponad 600 rodzajów produktów, w ponad 100 krajach. Dostępne są w 8 podstawowych rozmiarach i 62 kolorach.

3 komentarze:

  1. Super pomysł na oprawkę zwykłych karteczek samoprzylepnych:)

    OdpowiedzUsuń
  2. przepiekne notesy, świetny wpis dzieki za info, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Wielkie dzięki za odwiedziny i komentarze! Pozdrawiam Ania (AnGer)! Miłego dnia!